استارتاپ و سرمایه گذاری در قطر

استارتاپ و سرمایه گذاری در قطر

با ظرافت های سرمایه گذاری، استارتاپ و کارآفرینی در قطر بیشتر آشنا شوید!

 

سرمایه گذاری، استارتاپ و کارآفرینی در قطر، فعالیت های آینده دار و امید بخشی است که  در این کشورِ کوچک در شبه جزیره عربستان، حسابی رونق گرفته و جایِ خودش را باز کرده. اصلا قطر به صفر درصدی بودنِ جمعیت بیکارش مشهور است. اما چه چیزی باعثِ شکل گرفتنِ این گوهرِ دردانه در دلِ اقتصاد و جامعه یک کشور شده است؟ قطعا بهایی که به نابی و جدید بودنِ ایده ها برای استارتِ یک استارتاپ داده می شود. یا اعتمادی که اسپانسر ها به کارآفرینان نو پا دارند؛ و در کنارش قدرتِ بالای آن ها در جذب سرمایه های راکد و تزریق شان به پویا ترین و تاب آورین ترین شکلِ ممکن در رگ های اقتصاد!

کدام اقتصاد است که هم زمان به این سه عنصر بها بدهد و رونق را در کمالِ بی نقصی تجربه نکند؟!

 

آینده سرمایه گذاری در قطر

این حرکت از آن شاهکار های آینده دار است که تنها ویژگی لازم برای وصول به آن، تقویتِ بُعدِ فرصت طلبی و ریسک پذیری شخصیتتان است. خصوصا این که دوحه به تازگی ترفندِ سیاسیِ جدید و کارسازی برای جذبِ سرما گذاران خارجی تصویب کرده است. این کشور، به آن دسته از شهروندان خارجی که اقدام به سرمایه ‌گذاری در قطر کنند ویزای قابل‌ تمدیدِ ۵ ساله خواهد داد. بر اساسِ مصوبه جدید، فعالانِ بازارِ املاک نیز می‌توانند از مزایای ویزای اقامت ۵ ساله بهره‌ مند شوند. تا قبل از این، سرمایه‌ گذاران خارجی برای دریافت ویزای اقامت مجبور بودند از طرف یک شهروند یا یک شرکت قطری به صورت اسپانسر حمایت شوند که همین امر و مصائبی که برای فرد ایجاد میکرد، باعث میشد که خیلی ها عطایِ سرمایه گذاری در قطر را به لقایش بخشیده و به همان زندگیِ نرمالِ روزمره شان بازگردند. چرا که پیدا کردنِ یک کمپانی قطری که حامی مالی شما باشد و هم شما با شرایطشان کنار بیائید و هم آن ها محدودیت های زمانی وغیره و ذالکِ شما را درک کنند، پروسه ای طولانی و ملال آور بود که یک فرد با اراده معمولی، قادر به رساندنِ خودش به سر منزل مقصود نبود!

کشور قطر با درآمدهای بسیار بالای نفت و گاز، فراز و فرودِ تبدیل شدن به یکی از هموارترین بسترها برای سرمایه گذاران خارجی در بین کشورهای جهان است. قطر در بین کشورهای جهان بالاترین شاخص توسعه انسانی و یکی از بالاترین درآمد های سرانه را دارد. همین عوامل هستند که هر ساله باعث جذب سرمایه گذاران بسیاری به سمت کشور قطر و سرمایه گذاری در آن می شود. این را هم اضافه کنیم که در سال های اخیر درصدِ امنیت سرمایه گذاری در قطر از 7، نمره 3 را دریافت کرده است ( طبق این شاخص، عدد 7 ناامن ترین عدد برای سرمایه گذاری و عدد 1 بهترین نمره اخذ شده برای کشوری است که قصدِ سرمایه گذاری در آن را دارید. پس نتیجه می گیریم که قطر امنیتی متوسطِ رو به بالا برای علاقه مندان به سرمایه گذاری دارد. )

نرخ مالیات نیز از عوامل بسیار مهم دیگر در موضوع سرمایه گذاری در قطر است. مالیات بر درآمد فردی در این کشور در سال های اخیر صفر بوده است و نرخ مالیات شرکت ها در طول سال های اخیر حدود 10% بوده است. یکی از بهترین انواع شرکت های قابل ثبت در قطر شرکت با مسئولیت محدود است. در این نوع شرکت، سرمایه گذار می تواند یک یا دو شریک قطری داشته باشد .ارائه طرح تجاری قوی در این زمینه ضروری است. اهداف شرکت و انتظارات سرمایه گذار از کسب و کار و برآوردهای مالی و هزینه ها و منابع مالی شرکت  باید در این طرح تجاری به طور روشن بیان شود .

 

 استارتاپ در قطر

اگر تنها کمی و کمی فوتبالی باشید، می دانید که قطر میزبانِ جام جهانی 2022 است. قطر میزبانی است که نمی خواهد کم بگذارد و برای مهمان هایش سنگ تمام میگذارد تا خاطره پذیرایی بی نقص و تشریفاتِ سلطنتی آن تا سال ها بر تارک تاریخ فوتبال بدرخشد و چیزی دربرابرِ همتایانِ اروپایی اش در سال های قبل کم نیاورد و حتی زیاد هم بگذارد. فدراسیون فوتبال قطر به اطلاع کسب ‌وکارهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌رساند که این سازمان درصدد گرد آوریِ امکانِ همکاریِ استارتاپ ها و کسب ‌وکارهای ایرانی در برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 قطر، است.

همچنین از تمامی کسب ‌وکارهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که مایل به هرگونه همکاری در برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 در کشور قطر هستند دعوت شده بود تا تاریخ 10 اسفند 1398 با ارسال نامه رسمی به سازمان فناوری اطلاعات ایران به همراه معرفی کسب‌ وکار خود آمادگی خود را اعلام کنند. کسب ‌وکارهای متقاضی همکاری، با هزینه خود همراه با هیئت همراه رئیس سازمان فناوری اطلاعات در آینده نزدیک به کشور قطر، مسافرت کرده و به‌ طرف قطری معرفی می‌شوند و انتخاب جهت مشارکت در برگزاری جام جهانی 2022 و شرایط همکاری، با طرف قطری خواهد بود.

دولت قطر به ساخت و تأمین بودجه نسبی مشارکت‌های خطرپذیر کمک میکند. در این مشارکت‌ها از کارآفرینان نوآورِ باتجربه و متخصصان سرمایه ‌گذاری استفاده می‌شود که به طور جمعی از تخصص لازم و توانایی تصمیم‌ گیری درباره سرمایه ‌گذاری بر اساس احتمال ارزش‌آفرینی یک استارتاپ و موسسان آن، برخوردار هستند. با داشتن قصد و هدف مناسب، این وجوه می‌توانند در مرحله افزایش مقیاس، به یک سرمایه ‌گذاری استارتاپی مناسب تبدیل شوند، و با جذب افراد باتجربه و ماهر، رشدِ مدیریت شرکت های نوپا در قطر در طول زمان افزایش پیدا می کند.

 

کارآفرینی در قطر

وزارت تجارت در قطر مجاز است تا قبل از تاسیس هر کمپانی در این کشور تمامی موارد و برنامه های پرونده های مختلف را بررسی کند. انواع شرکت هایی که  کارآفرینانِ کسب و کار می توانند در قطر تشکیل دهند عبارتند از:

  • کمپانی سهامی محدود.
  • شعبه های کمپانی های خارجی.
  • آژانس های بازرگانی.
  • دفتر نمایندگی کمپانی.
  • کمپانی مشارکت عمومی.
  • کمپانی سهامی محدود.
  • کمپانی برگزاری.
  • سرمایه گذاری مشترک.

بررسی پرونده ی تمامی متقاضیانی که قصد ثبت شرکت در قطر را دارند، توسط وزارت تجارت انجام می شود. متقاضیان با پرداخت هزینه های مربوطه می توانند اقدام به تاسیس کمپانی در کشور قطر کنند و برای ایجاد کسب و کار در این کشور مجوز کسب کنند.